Rüyada Yalan Söylemek

Rüyada Yalan görmek, benzeri durumlar ile ilgili çok fazla düşünce mevcuttur. Rüyada yalan gören kimse, farklı inanışlara sahip insanların rüya tabir etmeleri de ona göre şekillenmektedir. Rüyada yalan görmek hakkında da birden fazla başlık mevcut olacaktır.İslam’a göre yalan yüz kızarttığı için, yalan söylemek akılsızlıkla tabir olunur. İmam Nablusi(r.a)’ye göre rüyasında yalan gören bir kişi iftira edecek, yakınlarına haksızlık yapacak, yalan yere şahitlik yapacak ve kişinin kurtuluşta uzak olması demektir. Rüyayı gören kişinin özel ve iş hayatında büyük sıkıntılarla boğuşacağı, zor ve sıkıntılı zamanlardan geçeceği ve maddi manevi oldukça zor bir döneme girerek büyük sınavlar vereceği şeklinde yorumlanır.

Rüyada yalan söylediğini gören kimsenin kendisinin yalan söylediği ile ilgilidir. Rüyayı gören kişinin iş hayatıyla ilgili yaşayacağı sorunlarla ilgilidir. Kişinin; iş hayatında çok fazla emek verdiği, kendini hırpaladığı bir olay karşısında olumsuz durumlar ve tepkilerle karşılaşacağına çok fazla eleştiri alacağına delalet eder. Rüya sahibinin patronu veya ondan üstte olan herhangi bir çalışan tarafından emeklerinin ziyan ve göz ardı edileceğinin habercisidir.

Rüyada yalan duyan kişinin rüya esnasında yaşamış olduğu bir olumsuzluk olmasından dolayı, tabiri olumlu olarak yorumlanır. Rüyayı gören kişinin sıkıntılarının zamanla geçeceğine, iş hayatında başarıya ulaşabileceğine, aile hayatında yaşadığı tatsızlıkların gönül almalarla son bulacağına delalet eder. Yalan söyleyeni rüyayı gören hiç tanımıyorsa; hısım olarak tanıdığı veya hiç tanımadığı insanlar tarafından iftiraya uğrayacağının fakat çok zaman geçmeden yalan söyleyen insanın yalanının ayağına dolanacağının ve kişinin aklanacağının habercisidir.

Rüyada yalan konuşmanın anlamı, rüyayı görenin iş hayatında sorunlarla karşılaşacağına ve bu sorunlar karşısında tek başına mücadele edemeyip yakınlarından büyük destek bekleyeceğine delalet eder.

Rüyada yalan yere yemin eden kişinin; sevdikleri arasından biriyle düşünce çatışmalarına gireceğine, maddi ve manevi zorlu bir sürece gireceğine, kendisinin bile aklına gelmeyecek bir taraftan yalan yanlış hakkında konuşulacağına delalet eder.

Rüyada duyulan yalan haber, rüyayı gören kişiye iftiralar atan, onun kötülüğünü dileyen orta yaşlı bir kadına ve çok zaman geçmeden o kadının yalanlarının ortaya çıkacağı şeklinde yorumlanır.

Rüya gören kişi rüyasında yalan söyleyen birini görür ise bu rüya; fitneci bir kimse, dini ve ahlaki açıdan zayıflık, insanlar karşısında yitirilen veya yitirilecek olan saygınlık ve düşünmeden hareket edilecek durumlarda rüya sahibine ve çevresine gelecek zararlar olarak tabir olunur.

Rüyada iftira attığını gören bir kimsenin hırslı olduğunun ve kendinden başarılı insanları çekemediğinin işaretçisidir.

Rüyasında iftiraya uğrayan bir kimsenin, yaşayacağı üzücü bir olayın etkisinden uzun süre çıkamayacağı şeklinde yorumlanır.