Rüyada Ispanak Görmek

Rüyada ıspanak görmek, hem kötü hem de iyi şeylerin habercisidir. Rüyada ıspanak gören kimse, çürümüş olan ıspanağın görülmesi, üzüntü ve sıkıntının işaretçisidir. Rüyada ıspanak görmek, yemeği yapılmış olan ıspanağı görmek sağlık problemleri için şifa bulacakları manasına gelir.

Rüyada ıspanak görmek, ıspanak taze ve güzel yapraklara sahipse, yüklü paraya, bol kazanca, rüyada ıspanak görmek, değerli olan eşyaya, mülkün ve malın fazlalığı şeklinde yorumlanır. Rüya içerisinde ıspanak görmek, dert ve hastalık anlamına da gelir. Bir başka yorum olarak ıspanak görmek, kısmeti açık hale gelir. Rüyada bahçede ıspanak görmek, her manada kısmetin açılması olan bu rüya çeşidi, para ile dolar, işler ise yolunda olur. Hasta olan bireyler, rüyada ıspanak görülür ise sağlıklarına geri kavuşur. Rüyasında ıspanak gören kişi büyükçe bir sıkıntı içerisinde ise sıkıntılarından kurtulur.

İmam Nablusi (r.a) demiştir ki; rüyada ıspanak görmek, kişinin hayırlı yollara gideceğine işarettir. Güzel gelişmeler ile karşı karşıya gelineceğini ifade eden bu rüya, oldukça güzel olayların habercisidir.

Rüyada ıspanak yıkamak, rüyayı gören kişinin gelecek zamanda istediği her şeye kolay bir şekilde erişeceğine, her çeşit hayat arzularının kolay bir şekilde karşılanacağına delalet eder. Rüyayı gören kişi, hiç olmadığı kadar mutlu olacaktır. Aynı zamanda bu kişi birden çok uğraşı olduğundan sebeple konsantrasyon problemleri yaşayacaktır. Bu bireyin eline geçmiş olan hayırlı ve güzel fırsatlar değerlendireceğine ancak yine de istenilen neticenin alınmayacağı söylenir.

Rüyada ıspanak ekmek, başarılı ve mutlu bir yaşam sürüleceğini ifade eder. Bu rüya, hem aile hem de iş yaşamı ile alakalı çok güzel ve çok olumlu olayların yaşanacağına, sıkıntıların ise kısa bir vakit içerisinde ortadan kalkacağına, maddiyat açısında da güzel gelişmelerin yaşanacağına yorulur. Bu rüyanın büyükçe bir ferahlık getireceği söylenir. Aynı zamanda bu ferahlık ile birkaç önemli kararlar alınacaktır. Kazancın artması da muhtemeldir.

Rüyada ıspanak doğramak, hüzün şeklinde yorumlanır. Ancak başka rüya yorumlarına göre, hasta bireyler için şifadır. Ispanak doğradığını gören bireyler, büyükçe bir fırsatı ellerinden kaçırır.

Rüyada ıspanak toplamak, zenginliğin habercisi olarak yorumlanır. Rüyada taze ıspanak topladığını gören bireyler, bolluk ve bereket ile yaşayacaktır. Aynı zamanda zenginlik ve servet söz konusudur. Bununla beraber çürümüş ıspanak toplamak para harcamak anlamına gelir.

Rüyada ıspanak yemeği görmek, güzel bir şekilde yorumlanır. Rüyada ıspanak yemeği gören bireyler, darda ise rahata kavuşur. Eğer üzgün ise güzel bir haber alarak sevinir. Sağlığı yerinde değil ise sağlıklı günleri yakındır. Ispanak yemeği hayırlıdır.

Rüyada ıspanak tohumu görmek manevi olarak yükü olan ve tanınmayan birinden uzaklaşmanın haberini verir. Çok çaba sarf edilip, karşılığı alınmamış ve umudu tükenmiş olan bireylerin bu rüyayı görmesi onların çabalarının boşa çıkmayacağını gösterir.

Rüyada ıspanak yemek, hasta için şifa bulmaya yorumlanır. Bazen de kaderini yaşayacağıdır. Bazen de rüyada rüya sahibi ıspanağı kendi değilde bir başkası yer ve bu durumda rüya sahibinin yakınlarının şifa bulacağına işarettir. Ağır hastalığı olanların, hastalığının çaresi olmayanlar içinde onlar için yeni tedavi yollarının bulunabileceğine ve iyileşme olanakları sağlayacak yeni bilgilere ulaşılacağını gösterir.

Rüyada ıspanak yemek, rüya sahibi rüyada eğer bir arsa da çiğ ıspanak yediğini görürse bolluğa, berekete, bol kazanca işarettir. Yakın bir gelecekte büyük bir miras elde edeceğinin göstergesidir. Arsanın genişliği ıspanağın bolluğu mirasın büyüklüğüne yorumlanır.

Rüyada ıspanak yemek, hasta ise iyileşir. Borcu varsa borcunu öder, maddi anlamda rahata ve feraha kavuşur. Eşi hamile ise sağlıklı bir bebeğe kavuşur. Ya da evli bir bayanın hamile kalmasına yorumlanır. Fakat eğer ıspanak yemeği tencerede pişmiş ve bitmiş sadece kalıntıları varsa bu pek hayra yorulmaz. İflasa, hastalığa, borca ve dar günlerin kapıda olduğuna işarettir. Zengin olan parasını, sağlıklı olan sağlığını, şöhret sahibi olan şöhretini, mutlu olan huzurunu kaybeder. Bazende çarşıdan ıspanak alıp pişirdiğini görmek ne muradı varsa ona erişmek üzere olduğunun işaretidir.

Ispanak Faydaları Nelerdir?Latince ismi Spinacia oleracea olan ıspanak yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C, ve K vitamini yeralır.

Ispanağın içerdiği vitaminlerden faydalanmak için her zaman taze ve çiğ yenmesi gerekir. Pişirildiği ve uzun müddet bekletildiğinde ve yeniden ısıtıldığında içindeki C vitaminini yitirir ve zararlı maddeler meydana gelir.

Salatada yenilen çiğ ıspanak, iyi bir lif kaynağıdır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?
• Betakaroten, C vitamini, CoQ10, alfa lipoik asit ve glutation gibi antioksidanlar içerir.

• Ispanakta diğer yapraklı sebzelere göre daha fazla protein vardır.

• Ispanak gibi folik asit vitamini içeren sebzeler Alzheimer olasılığını azaltır.

• Folik asit hamile kadınların spina bifida denilen çocuğun özürlü doğmasına neden olan sorunu giderici özelliktedir. Hamilede folik asit eksik olursa bebekte santral sinir sistemi sakatlığı görülüyor.

• Ispanaktaki K vitamini kemik gelişimi için önemlidir.

• Araştırmalara göre menapoz sonrası yeterli oranda K vitamini ve kalsiyum alan kadınlarda daha az kemik kitle azalması görülmektedir.

• K vitamini eksikliği kemik zayıflığı, kanamaya eğilim, damar kireçlenmesi ve kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını artırmaktadır.

• Demir minerali içerir. Ancak ıspanakta demir olmasına karşın yaprakların içerdiği oksalik asit demirin emilimini zorlaştırır.

• Ispanak lütein ve zeoksantin adlı iki karetenoid içerir. Bu iki madde yaşa bağlı maküla dejeneresansı’na; diğer adıyla sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etki sağlar. Lütein, zeoksantin ve benzeri antioksidan pigmentlerden zengin beslenen kişilerin hastalığa yakalanma riski azalır.

• Manchester Üniversitesince yapılan bir araştırmada, ıspanak gibi yeşil sebzelerin, makula dejenerasyonunu engellediği saptanmıştır. Lutein ve zeaksantin seviyeleri ölçülerek, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ile ilişkisi incelenen hastalarda; başta ıspanak ve brokoli gibi sebzelerin etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Lutein ve zeaxanthin aynı zamanda kap damar sağlığını koruyucu ve kanser oluşumunu önleyici etkilere sahiptir. Bu iki maddenin mide, bağırsak, yumurtalık ve meme kanserlerine karşı koruyucu olduğu belirtiliyor.

• 2004 yılında Texas Üniversitesi Kanser Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada ıspanakta yüksek oranda bulunan ve bir E vitamini türevi olan alfatokoferol’ün mesane kanserine karşı %42 oranında koruyucu olduğu tespit edilmiştir. Ispanakta bulunan diğer E vitamini türevi olan gamatokoferolün ise prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu belirtilmiştir.

• Ispanaktaki bir diğer önemli madde olan klorofilin aflatoksine bağlı karaciğer kanseri oluşma riskini azalttığı belirlenmiştir.

• Bir kase ıspanakta 145 mcg K vitamini, 1688 mcg beta-karoten, 3659 mcg lutein ve zeaksantin bulunur.

• Ispanak alırken yapraklarının yayvan ve diri olanı tercih edilmelidir. Çok kaynatılmamalı, az haşlanmalıdır.

Ispanağın Zararları Varmıdır?
Mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar ıspanağı fazla yememelidir. Eklem iltihabı olanlar, idrar yolunda taş olanlar ve de ürik asit yüksekse yine az tüketilmelidir.