Rüyada Gece Görmek

Rüyada gece görmek, üzüntü ve kederdir. Mehtaplı, aydınlık, yıldızları parlayan bir gece görmek, ferah, mutluluk ve geçim rahatlığıdır. Rüyada karanlık gecede cadde zannetmekle beraber belirsiz olan bir yolda gittiğini görmek tabiri bu rüyayı gören kimse dinini dosdoğru yaşamaktadır. Rüyada gece karanlıktan nura çıktığını gören kimse dinine bağlı ve fakir ise, zengin olur.Rüyada gece görmek, sizden gizlenecek sırların olacağını işaret eder. Sizden saklanarak yapılacak işleri belirtir.

Gece ve gündüzden murat karanlık ve aydınlıktır. Karanlık gece gör­mek, hüzün ve gamdır. Mehtaplı, aydınlık, yıldızların parladığı geceyi görmek, ferah, sevinç ve geçimde refaha işarettir. Karanlık bir gecede cadde zannettiği belirsiz bir yerde gittiğini gören kimse, din yolunda doğruluk üzeredir. Geceyi aydınlık ve güneş doğuyor görmek, hayırlı menfaate ve muradının olmasına delildir. Tüm dünyanın gece karanlık içinde olduğunu görmek, o yer halkının gam, keder, korku ve endişe içinde olmalarına işarettir. Evini karanlık görmek, uzun yolculuğa delildir.

Rüyada gece görmek bazı tabircilerin tasvir ve yorumlarına göre; sıkıntı, maişet darlığı, istediği bir işin olumlu sonuçlanmayacağına delalet eder denilmiştir. Rüyada zifiri karanlık gece görmek maddi anlamda zorluk çekmeye delalet eder ve pek hayırlı yorumlanmaz.

Rüyada geceyi aydınlık görmek tabiri için Câbir’el Mağribi (r.a.) demiştir ki: Geceyi aydınlık, gündüz ve güneşi doğuyor görmek, hayırlı bir haber veya maddi-manevi bir destek maddi menfaat ve yardım alıp isteğine kavuşmaya tabir edilip, yorumlanır.

Rüyada karanlık ve gece görmek hakkında rüya alimlerinin görüşlerine göre, sıkıntı ve hüzün yaşamaktır. Rüyada karanlık hava görmek bütün Dünya’nın gece olup karanlıkta olduğunu görmek, o bölge halkının üzüntü, keder ve endişe içinde olmalarına tabir edilip, yorumlanır.

Rüyada gece yürümek hakkında Câferi Sâdık (r.a.) buyurmuştur ki: Karanlık ve gece yürümek, beş şekilde tabir olunur: Lütuf, hayret, işlerinde güçlük çekme, bedbaht ve günah, delalete düşmek demektir.


Rüyada gece denize girmek karanlıkta denize girdiğini gören kimse dinine bağlı ve fakir ise, zengin olur. Rüyada gece görmek bazı tasvir yapan alimlerin görüşlerine göre sıkıntı ve endişe ile tabir edilir.

Rüyada gece dışarı çıkmak ve dışarıda sokakta gezmek dolaşmak bu rüyayı gören kimse, Eğer fasık ve kafir ise, hidayete erişir denilmiştir.

Rüyada gece araba kullanmak maddi anlamda rahatlama ve yolculuğa çıkmak anlamına gelir. Rüyada gece görmek dünyayı gündüz ve nur içinde görmek, işlerinde istikamete delalet eder.Rüyada gece avlanmak fırsatçılık ve bir iş için büyük bir hazırlığın boşa çıkmasına ve istemeden maddi anlamda zarara uğramaya delalet eder.Rüyada gece elbisesi görmek dinlenmek için tatil yapma kararı almaya işarettir. Rüyada gece elbisesi giymek, uzun bir yolculuğa gideceğine tabir edilip, yorumlanır.

Rüyada gece ezan sesi duymak uzun ömre, hayır ve hasenata, rütbe ve ulvi makama, istediği gibi bir menfaate delalet eder. Rüyada gece ezan okunduğunu duymak mükafat ve haber demektir.Rüyada gece mavisi renk görmek büyük bir iş için anlaşma, bekar için evlilik kararına, evli biri için aile içinde menfaat sağlayacağı bir anlaşmaya delalet eder.

Rüyada her gece aynı rüyayı görmek uyarı ve dikkat çekme rüyası anlamına gelir. Rüyada aynı rüyayı sürekli görmek ulvi bir mertebe ve hayırlı bir karar almaya yorumlanır.Rüyada gece ışık görmek içinde bulunduğu karanlığın birdenbire aydınlığa dönüştüğünü gören kimse, üzüntü, keder ve kasvetten kurtulur denilmiştir.Rüyada gece mezarlıkta gezmek kafir ise, iman eder, karanlıkta mezarlıkta dolaşmak ve gezdiğini görmek Allah korusun münafık olmaktan korkar ve tövbe eder denilmiştir.

Rüyada gece çalışmak parlak ve parıltılı bir gün­de veya gecede çalıştığını görmek, üzüntü, keder ve kasavetten kurtulup zevk ve sevince delalet eder.Rüyada gece namazı kılmak fasık ise, günahından tövbe eder, fakir ise, zengin olur, zalim ise, haksızlık ve zulmünden döner. Rüyada gece görmek maddi anlamda bir karar almaya ve can sıkıntısı yaşamaya işarettir.

Rüyada gecenin gündüz olduğunu görmek, karışık işleri temsil eder. Yanlış hareket yapan kadını belirtir.Rüyada gecede yıldızları görmek, şanslı olacağınız zamanları ifade eder.Rüyada gecede ay görmek, size kalacak malı simgeler. Kendinizde birtakım yanlışlıklara olabileceğine, çevrenizdeki bazı kötü niyetli kişilerin yalanlarına inanmayı gösterir.

Rüyada gecede ay, iyi yönde ilerleyecek bir işin daha başlangıç aşamasında kötü yönde işleyeceğine yorumlanır.Rüyada gece karanlığında her tarafın ışıklar ile aydınlandığını görmek, eğlence hayatına düşkünlük, gece alemlerinden ayrılmayan kişilerin sizi de bu girdaba çekmeye çalışacağına, sizden maddi manevi yönden yararlanmaya işaret eder.

Rüyada gece yolculuğa çıkmak, yakın zamanda alınacak paraya işaret eder.Rüyada sıkıntılı bir bir şekilde gece yolculuğu yapmak, işsizliğe boş gezmeye işaret eder.Rüyada gündüzü gece olarak görmek, şaşırmaya bundan dolayı yanlış kişilere inanarak hatalar yapmaya yorumlanır.Rüyada karanlık gece görmek, evli çiftler için mutluluğa, kavgaların biteceğine işaret eder.

Rüyada gece güneş görmek, çevredeki bazı şeylerde değişimler olacağına, hayat şartlarında daha iyiye doğru gidileceğine yorumlanır. Rüyada gecede şimşek çaktığını görmek, üzüntülü bir olayın haberine işaret eder. Korkulan şeyden emin olmayı gösterir. Hakkında şüphelendiğiniz kişiden emin olmayı simgeler.

Rüyada gece yağmur yağması, karşınıza çıkacak fırsatları belirtir. Bereketli kazancı temsil eder.Rüyada gece bir yere gitmek, ıssız sokaklarda yürümek sahipsiz şekilde tek başına aşmanız gereken sorunlara da işaret eder.