Rüyada Cebrail Aleyhisselamı Görmek

Rüyada cebrail aleyhisselamı görmek RUYADA CEBRÂIL (a.s.): Bir kimse rüyâda Cebrail (a.s.)’nin iyi, güzel ve güler yüzle nasihat ettiğini veya müjdeli bir söz söylediğini görse, şe­ref, izzet, kuvvet ve müjdeye nail olur. Eğer gören bir kimse fakir ve mazlum ise, Allah tarafından bir yardım gelir. Hasta ise şifa bulup iyi­leşir. Korkuyorsa, korktuğu şeyden kurtulur.

İslami Tabiri: Eğer hacca gitmemiş ise kendisine hacca gitmek nasip olur. Rüyada Cebrail (a.s.)’ı görmek, rüyâyı gören kaç yaşında olursa olsun mutlaka şehit olarak ölür.

Diyanet Yorumu: Bir kimse Cebrail (a.s.)’ı üzüntülü bir vaziyette görse, o kimseye korku ve azap isabet eder. Rüyada Cebrail a.s Sesini Duymak, hayra erişmeye ve herkes tarafından sevilmeye, Rüyada Cebrail a.s Konuşmak, yüksek mertebelere ulaşmaya ve rüyada Cebrail Aleyhisselamı görmek izzet ve kereme sıkıntılar kurtulmaya delalet eder.

İmamı Nablusi (r.a) diyor ki: Cebrail (a.s.)’dan yiyecek bir şey almak, rüyâyı gören bir kimsenin cennetlik olacağına delalet eder. Rüyada Cebrail (a.s.)’ı görmek, dini ilimleri, tıp, fen, astronomi ve diğer daha başka ilimleri bileceğine işarettir.

Cebrail (a.s) Güzel Görmek
Rüyada Cebrail as güzel ve güler yüzlü görmek, şerefe ve izzete ve kuvvetli bir kimseye şan ve şöhrete delalet eder. Bazı tabircilere göre bu kimseye hayırlı bir müjde erişir.

Cebrail (a.s) Üzüntülü Görmek
Rüyada Cebrail as üzüntülü görmek, korku ve endişe duyacağı bir duruma delalettir. Rüyada Cebrail as üzüntülü gören kimse bir gazaba da uğrayabilir.

Cebrail (a.s) Müjdeli Haber getirmesi
Rüyada Cebrail as rüya sahibine güzel ve müjdeli bir haber getirmesi, rüya sahibinin izzet ve şerefinin artmasına ve şehitlik makamına nail olmaya ve herkes tarafından sevilen biri olacağına tabir olunur.

Cebrail (a.s) İle konuşmak
Rüyada Cebrail as konuşmak güzel bir sohbet ettiğini görmek, zenginliğe, mal, mülk, şeref ve izzete delalet eder. Rüyada Cebrail as konuşmak, hayra ulaşmaya ve berekete kavuşmaya işarettir.

Cebrail (a.s) Selam Verdiğini görmek
Rüyada Cebrail as görmek, hayra ve berekete delalet eder. Rüyada Cebrail as selam verdiğini ve kendisininde selam verdiğini görmek, şehitlik makamına ulaşmaya, sağlık ve şifa bulacağına ve insanlar arasında müstağni kılınacak bir nimetin kendisine ulaşacağına delalet eder.