Rüyada Bit Görmek

Rüyada bit görmek, görülen yere göre değişik şekillerde tabir edilir. Özellikle pak bir yerde görülen bit hayra vesile olacağı anlamını taşırken, pis bir yerde görülen bit ise şer ile tabir edilir. Rüya sahibi kişinin üzerinde görülen bit, eğer kişinin vücudundan kan emerek besleniyor ise bu kişinin hastalanacağına ve iyileşmek için ciddi paralar harcayacağına işaret eder. Eğer bit, rüya sahibinin vücudundan beslenerek büyümüş ve sonrasında vücudu terk etmiş ise bu rüya ölüm ile tabir edilir.

Rüyada görülen bit, sirke bırakıyor ve git gide de çoğalıyor ise bu rüya sıkıntıların çoğalacağına ve rüya sahibini çileli günlerin beklediğine işaret eder. Rüya sahibi kişinin güzel günlerinin sona erip, yerine dertli günlerin geleceğine delalet eder.

Rüyada görülen bit eğer rüya sahibi kişi tarafından yakalanmış ve öldürülmüş ise yaşanan sıkıntıların biteceğine ve güzel günlerin artık sizin yanınızda duracağına işaret eder.Rüya da görülen bit, yanlışlıkla elinizden kaçmış ise önünüze gelen büyük bir fırsat değerlendiremeyeceğine ve bu sayede çeşitli sıkıntılar çekeceğinize işaret eder.

Rüyada görülen bit eğer sizde sürekli kaşıntı yapıyor ve kaşıdığınız yerler de yaralar oluşup sizde acı hissine yol açıyorsa bu rüya hastalık veya iğrençlik duyacağınız bir durum ile karşı karşıya kalacağınıza işaret eder. Rüyada görülen bit eğer rüya sahibinin temiz bir elbisesinin üzerinde öylece duruyor ise zenginliğe ve parasal kazançlara işaret eder. Fakat bit eğer hiç de temiz olmayan bir elbisenin üzerinde görülmüş ise sıkıntılara işaret eder.

Bit görmek, hem iyi anlama hem de kötü anlama yorumlanmaktadır. Rüyada görülen bit temiz yerde yer alıyorsa eğer büyük zenginliğe işaret etmektedir. Ancak bu bit kötü ve kirli yerde görülmüşse fakir ve fukaralığa yorulur. Rüyada bit görmek, bitin duruş şekline göre farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Mesela bit vücuda yapışık şekilde duruyorsa ve vücudunuzdan kan emip büyümüşse, büyüdükten sonra da vücudu terk ediyorsa bu rüya ölüme yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişi rüyasında birden çok bit görmüşse, o kişi çok üzülecektir ve birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalacaktır.. Eğer rüyayı gören kişi rüyasında bitleri yakalıyor ise üzüntü ve dertlerinin sona ereceğine yorumlanmaktadır. Rüya sırasında bitler nedeniyle kaşınmak, bitlerden iğrenmek veya bitlerden dolayı hasta olmak büyük üzüntülere, dertlere delalet eder. Rüyada bit gören kişi, o biti yiyorsa eğer bazı kişilerin arkasından konuşarak onları çekiştirmeye ve kötülemeye yorumlanmaktadır.

Rüyada bit görmek, kişinin mal varlığı ve evde beraber yaşadığı ev halkına yorumlanmaktadır. Eğer kişinin rüyasında gördüğü bit o kişinin üzerinde geziniyorsa rüya sahibinin mal varlığının artacağına yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin yaşadığı evin kişi sayısında artış olacaktır. Eğer rüyasında gördüğü bit kişinin üzerine düşüyorsa o kişinin durumundan birçok kişi faydalanacağına yorumlanır. Bunun yanı sıra bitler yere dökülüyorsa rüya sahibinin kazancı hızla artacaktır. Ancak bu bitler yerde veya kişinin üzerinde dolaşırsa pek hayra yorumlanmamaktadır. Eğer bu bitler yeni elbiseniz üzerinde yer alıyorsa mal varlığınız artacaktır. Ama bu bitler eski elbiseniz üzerinde yer alıyorsa mal varlığınız git gide azalacaktır. Rüyada bit görmek, bu şekilde farklı anlamlarda yorumlanmaktadır.

Rüyada bit temizlemek kişiler arasında oluşan arkadaşlık ve samimiyetin gerçek olmadığı ve rüyayı gören kişinin arkadaş çevresinin bir düzene girmesi ve arkadaşlarından seçme yaparak, bazılarını ayırması gerektiği anlamına gelmektedir. Kişiler veya kişinin yapmış olduğu arkadaşlıktan zarar geleceği ve bunu fark edememesi açısından rüyasında gördüğü rüya ile uyarıldığı anlamına gelmektedir.

Rüyada bit yavrusu görmek rüya sahibinin şimdiye kadar çekmiş olduğu maddi sıkıntılarının son bularak bol para kazanmasına rivayet olunmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin kendisine parasal açıdan oldukça fazla yükü olan bir akrabadan uzaklaşacağına alamet olunur. Hatta önünde duran zorlukları yenerek hak ettiği güce yeniden kavuşmasına, cefanın bitmesi ile kazanılan bol para olarak yorumu yapılmaktadır. Başka yorumlarda rüyada bit yavrusu görülmesi, çevresindeki yakınlarından zor durumunda iken alınan toplu paraya, hastalığın ardından iyileşerek sağlıklı bir yaşam süreceğine de rüya delalet etmektedir. Genellikle başka alimlere göre hayırsız olarak yorumlanan rüyada bit yavrusunu görmek, İslami forumda hayırlı işlerin olduğu güzel rüyalardan sayılmaktadır.

Rüyada bit ayıklamak, fakirliğe yani rüya sahibi ciddi anlamda maddi sıkıntılar yaşayacak olmasının işaretidir. Ayrıca rüyada bit ayıklamak ailevi sorunlar yaşayacağı ve maddi sıkıntılar çekileceğini anlatır.Rüya sahibi çalışıyor ise çalıştığı ortamda ciddi sorunlar yaşayacağı ve işi bırakarak üzüleceğine işaret eder. Rüyada bit gören kişi ise evlilik hayatında eşi ile sorunlar yaşayarak evliliği kötüye gideceği anlamına gelmektedir.

Rüyada kendi saçında bit görmek kişi zengin olur. Rüya sahibinin çok kısa zaman içinde şan, şöhret ve para sahibi olacağının habercisidir. Saçta görülen tek bir bit bile sıkıntılı günlerin artık sona erdiğini çok güzel bir geleceğin ve istediği hayata en kısa zamanda ulaşmaya yorumlanır. Eğer rüya sahibinin kendi işi var ise ortaklarından ayrılıp bundan sonra yoluna tek başına devam edeceğinin habercisidir.

Rüyada bit öldürmek, rüya sahibi kişinin başına gelecek bir belaya, aileden birilerinin size karşı düşmanlık beslediğine, kötü kişilerin peşinizden ayrılmayacağına, sürekli bağırıp çağırmaya, akrabadan bazı kişilerin azarına nail olacağınıza işaret eder. Ayrıca kötü örnek teşkil edecek hallerde bulunmaya, sorun yaratan kişilerin sizin hakkında ileri geliri konuşacağına ve bu durum karşısında sizin bir eylemde bulunacağına alamet eder. Aynı zamanda maddi sıkıntılara düşeceğinize fakat bu durumdan çok sevdiği bir arkadaşınızın vasıtasıyla kurtulacağına delalettir. Sevdiğiniz ve yanınızdan ayırmak istemediğiniz dostunuzun sizin hakkınızda çok güzel şeyler düşündüğüne ve bunu size yansıtıp işlerinizi yoluna koyacağına yorumlanır.

Rüyada saç da bit öldürmek, mesleki yaşam da ve aile hayatında karşılaşılacak sorunlara delalettir. İş hayatından veya aile arasından bir kişinin size karşı düşmanlık beslediğine ve düşmanlığını ortaya çıkartıp, kasıp kavuracağına delalet eder.

Rüyada kafada bit görmek iyiye yorumlanmaktadır. Bir kimse rüyasında kafasında bitlerin olduğunu görür ise bu rüya rüya sahibi için gerçek hayatta işlerinin rast gideceğine parasının bol olacağına ve rızkının oldukça bollaşacağına yorumlanmaktadır. Kafada görülen bit dünya hayatında oluşacak olan servete de yorumlanmaktadır.Kişinin kendi çevresinde oluşacak olan fesatlığa ve çekememezliğe de yorumlanmaktadır. Bir kişinin rüyasında bitlerini yediğini görmesi o kişi için hayra yorumlanmaktadır. Rüyada bit yemek rüyayı gören kişinin çevresinde onu çekemeyen kişilerin kıskançlıklarından çatlayacaklarına delalet etmektedir.

Rüyada Başkasının Saçında Bit Görmek, O kişinin bir takım sağlık sorunları yaşadığını da gösterir. Bir başkasının başındaki bitleri yaktığını görmesi, sıkıntıları ile çok zor mücadele ettiğine işaret eder. Rüyasında başkasının başında ölü bitleri gören kişi çok basit problemleri kafaya taktığını gösterir. Bu bitlerden kurtulmaya çalıştığını gören kişinin kafası çok karışık demektir. Olmadık şeyleri kafaya takmasından dolayı yaşadığı ruhsal bunalıma işaret eder. Rüyasında başkasının saçındaki bitlerin birden kaybolduğunu gören kişinin sorunlarının birden ortadan kalkacağına ve hiç beklemediği anda bir mirasa kavuşacağına işaret eder. sıkıntı çektikten sonra genişliğe ve rahata kavuşmaya delalet eder.

Rüyada bit sirkesi görmek, rüya sahibine ilerde olacak bir sıkıntının önceden belirti vereceğine işaret etmektedir şeklinde yorumlanır. Bu anlamda rüya sahibinin yaptığı hataları görerek gelecekte oluşabilecek risklerine önlem alınması gerektiğine işaret etmektedir. Her hangi bir tehlikeye ya da doğal afete karşı uyarılması gerektiği şeklinde de yorumlanabilmektedir.

Rüya bit öldürmek, rüya sahibinin çevresinde kendisi tarafından çok sevilen biriyi kırması, üzmesi anlamlarına işaret etmektedir. Rüya sahibinin hareketlerine dikkat etmesi gerektiğine, ahlak kuralları çerçevesinde davranması gerektiğine işaret edilmektedir. Küçük hataların büyük sorunlar çıkarabileceği anlamlarına gelebilmektedir şeklinde yorumlanmıştır. Başka bir yorum ise rüya sahibinin başkası hakkında dedikodu yaptığına işarettir dikkat etmesi gerektiğine delalet eder.

Rüyada bit temizlemek, rüya sahibinin kafasında oluşan şüphelerin gideceğine işarettir. Ayrıntısı çok olan bir olaydan kafası çok karışmadan kurtulacağına işaret etmektedir. Genel olarak evhamlı biri ise kuşkularında rahat davranması gerektiğine ve sadece Allah’a güvenmesi gerektiğine delalet etmektedir. Allah’a güvendiği takdirde de kuşkularından kurtulacağı şeklinde tabir edilmektedir.

Rüyada bitlenmek, kişinin belli bir süre ile sıkıntıya gireceğine işaret etmektedir. Belli bir süre rahatsız edecek, ve daha sonra rahatlığa kavuşacağına işaret etmektedir. Bu anlamda rüya sahibinin sıkıntısız anlarının kıymetini bilip şükür etmesi gerektiğine delalet eder. Rüyasında bitlendiğini gören kişiye bir şefkat tokadı olarak işlerinin bir süre ters gideceğine ama sonrasında sadece Allah’a güvenmesi gerektiğine delalet etmektedir.

Rüyada bit yumurtası görmek, rüya sahibine çok iyi yorumlarda bulunulmaz, dedikodu sahibi, içten pazarlıklı insanlar işaret etmektedir. Bu anlamda rüya sahibi bu tür şeyler yapıyor ise bir an önce vazgeçmeli ve çevresi hakkında iyi yorumlarda bulunması gerektiğine işaret etmektedir.

Rüyada başkasında bit görmek, rüya sahibinin çevresindekiler en saf şekilde yardım edeceği anlamına işaret etmektedir. En zor zamanlarda bile elindekini paylaşacağı anlamlarına gelmektedir. Başka bir yorum ise yardım bekleyen biri var ise mutlaka yardım etmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Rüyada üstünde bit görmek, rüya sahibinin ayrıntılara, detaylara ve inceliklere çok takıntı yaptığı anlamına gelmektedir. Çok rahatsız edici düşüncelere sahip olduğu anlamlarına tabir edilir. Bu anlamda felak ve nas surelerini okuyarak İslam alimleri yalnız Allah’a sığınmaları gerektiğine yorum getirmiştir.

Bit insanlar tarafından sevilmeyen hayvanlar arasında yer almaktadır. Yapıları bakımından küçük olduklarından tam bir baş belası hayvan diyebiliriz. Bakalım bu hayvan hangi özelliklere sahip, nerede yaşamaktadır vs vs vs bilgiler aktarmaya çalışacağız.
“Bit” Eklem bacaklı böcekler sınıfının bir grubudur. Biçim ve yapı değişmeleri bulunmaz. Yumurtadan (sirke) çıkan yavrular (yavşak), ergine benzerler. Kanatları yoktur. Kuşlarda yaşayanlara ısıran bitler denir. Her kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar, maymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.), kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar.

Saç bitleri saçlarda çoğalıp yaşayan, kafa derisindeki kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve kandan beslenen küçük böceklerdir. Bitlerin büyüklüğü susam tanesi kadar olup, 6 bacakları vardır ve renkleri bronzdan grimsi beyaza kadar değişmektedir. Ömürleri ortalama 30 gündür ve kafa derisinden uzakta sadece 2 gün yaşayabilirler.

Bitin yumurtası sirke adını alır ve bitin tükürüğünden salgılanan yapışkan bir madde ile saça yapışır. Küçük beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık duran beneklerdir. Sirkeler önce saç derisine çok yakın bir yere bırakılırlar, daha sonra saç uzadıkça saç dibinden uzaklaşırlar. Sirkeler yaklaşık 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içinde olgun bir bit halini alırlar.
Saç bitleri tırmanırlar, uçup zıplayamazlar ve hayvanların üzerinde yaşamazlar. Bacaklarının ucundaki kanca benzeri kıskaçları ile saça tutunurlar. Sirkeler genellikle ensedeki, kah küllerin altındaki ve kulak arkasındaki saç tellerinde bulunurlar. Özel ilaçlı şampuanlar ve ince taraklar olmadan saçtan kopartılamaz.

Baş Biti
2-3 mm boyunda olup, insanların başında yaşar. Dişisi halk arasında sirke denilen yumurtalarını özellikle ense ve kulak arkası saç kıllarının diplerine kitin kılıfı ile tek tek yapıştırır. Yavrular 2-3 haftada ergin hale gelirler. Fazla yaygın bir türdür. Çocuklara okullardan bulaşabilir.

Kıl Biti
Baş hariç, vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı yerlerinde barınır. Gri ve beyaz tonlarında renge sahiplerdir. Yumurtalarını kıl diplerine bırakırlar. Yumurtalar toplu iğne ucu kadar ve siyah renktedirler. Ergin bitler ise kıl diplerine gömülüdür. Fazla kaşınmaya sebep olur. 1 ilâ 1,5 mm uzunluktadır.

Elbise Biti
Vücudun tüysüz veya az tüylü yerlerinde yaşadığından vücut biti de denir. 3-4 mm boyundadır. Yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından çok tehlikeli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitin bağırsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır.
Bitki özünü emen yaprak bitleri hayvansal bitlerden ayrıdır. Ağaç kabukları, taş ve kitaplar arasında yaşayan kitap bitleri (Psocoptera) de ayrı bir grup olup ağız yapıları çiğneyici tiptedir. Bunlar kitap yaprağı, yosun, mantar ve polen (çiçek tozu) ile beslenir. Kanatlı ve kanatsız olanları vardır.