Rüyada Aç Olmak Aç Kalmak

Rüyada Aç Olmak Aç Kalmak yorumlanırken hayırlara yorulur. Rüyayı gören kişinin maddi anlamda oldukça güçlü bir hal alacağına, bütün sıkıntılarının son bulacağına, geçiminin kolaylaşması ile hanesine ferahlık getireceğine delalet edilir. Başarılı ve mantıklı yatırımların kişiye büyük avantajlar sunacağına ve elinin bolluk, bereket göreceğine rivayet edilir. Rüyasında acıkan kişinin istek ve beklentileri vardır ve bu isteklere ulaşması bir hayli zor olacaktır.

İslam alimlerine göre rüyada aç kalmak değişik yorumlara açık olabilecek anlamlara gelmektedir.

Cafer-i Sadik (r.a) göre; “Açlık rüyası dört şekilde yorumlanır. Hayır, hırs, günah ve tamah. Karnının aç olduğunu ve yiyecek bir şey bulamadığını gören, hırs ve tamahından dolayı, hayra eremez. Bazı tabircilere göre ise Rüyada hissedilen açlık, kocasından ayrıldığına matem tutup ziynetini terk eden kadının elbisesine, korku, küfre ve geçim sıkıntısına delalet eder.” İmam Nablusi(r.a) ye göre; “Rüyada karni aç olup iyi bir yemekten iştahla yediğini gören, tövbe etmelidir. Eğer yediği yemek iyi değilse tövbesinin kabul edilmediğine delalet eder. Bu tövbeye devam etmelidir.”

Rüyada aç olan birini görmek, rüyayı gören kişinin sorumluluk kazanmasını sağlayarak uzatılan elleri tutması şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada aç birini gören kişi emeğiyle kazandığı malı mülkü ihtiyaç sahiplerine paylaşma güdüsüne bürünecektir. Rüyada aç birini görmek veya aç birine yardım eli uzatmak iyiliklerin en yücelerinden olduğundan Allah karında yükselecek, evine ve ailesine bolluk bereket yağacak, hastalık ve kötülüklerden uzak tutacak şeklinde yorumlanır.

Sıkıntı yaratacak bir kişiyle iletişim kurulması gerektiğine, rüyayı gören kişinin çalıştığı işini bırakması gerektiğine, biriyle oldukça gereksiz bir şekilde tartışmaya girileceğine, eşlerin ayrılacağına ve bir işte kararsız kalınacağına delalet edilir. Bunun yanı sıra kişinin yeni insanlarla tanışacağı rivayet edilir.

Rüyada aç kaplan görmek genellikle merhamet gösterilecek bir olaya ve rüyayı gören şahısın dostlarından birinin sıkıntılar yaşayacağına rivayet edilir. Rüya sahibi kişilerin birtakım beklentilerinin olduğu ve bu beklentilerini karşılamalarının oldukça güç olduğu rivayet edilir. Açlığı bastırmak ise ufak bir gönül macerası olarak yorumlanır.

Rüyada açlık çekmek maddi konuda iyi gelirler sağlamaya ve rahatlığa ulaşmaya yorumlanır. Rüyada açlık çeken kişilerin ailelerinde birtakım sıkıntıları olduğuna ve kötü bir evlilik sürdürdüğüne yorulur. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada aç olduğunu görmek günahtır.

Rüyada açlık hissetmek çeşitli hastalıklardan kurtulmak ve maddi konuda bolluğa ulaşmaya rivayet edilmektedir. Bir dilenci, çocuk veya sokak hayvanı gibi yardıma muhtaç doyurmak oldukça hayırlı bir işe vesile olacağından, manevi açıdan ferahlık sağlanacağı belirtilir. Büyük makam sahipleri ve ileri gelen iş adamlarının rüyalarında açlık hissetmeleri ona bağlı olanların kötü durumlara düşmesi şeklinde yorumlanır. Alimlerin rüyada açlık hissetmeleri ilimlerinde yapılan yanlışları işaret etmektedir.